DIRŽAS – VIENAS SENIAUSIŲ PASAULIO AKSESUARŲ
2023-02-02

Savo spintoje tikrai turite bent vieną diržą. Šis aksesuaras yra praktiška ir stilinga mūsų kasdienybės dalis. O ar žinojote, kad diržai savo funkciją puikiai atliko jau praeitame, užpraeitame ir dar prieš daug daug amžių... Skaitykite, kaip gi diržo istorija bei pritaikymas keitėsi bėgant metams!

Pradžia – senovės civilizacijose

Nuo seniausių laikų diržai ne tik prilaikydavo drabužius, tarnavo kaip kovos įrankių dėklai, bet ir atliko statuso ar galios simbolio funkciją. Aukšto rango  valdovai senovės civilizacijose naudojo įmantrius diržus kaip savo turtų ir prestižo ženklą. Be to, diržai buvo pritaikomi kaip maišelių, ginklų ar kitų svarbių daiktų laikymo priemonės.

Riterių, valdovų bei šventikų atributas

Viduramžiais diržai atliko tiek praktinę, tiek simbolinę funkciją. Visų pirma, jie tapo esminiu riterių ir karių drabužių komponentu. Kad šarvai bei ginklai liktų vietoje, kariai užsidėdavo plačius, odinius diržus, dar kitaip vadinamus juostomis. Šios juostos dažnai buvo dekoruojamos metalinėmis plokštėmis arba smeigėmis, taip padidinant jų tvirtumą ir ilgaamžiškumą. Taip pat odinius diržus puošdavo metalinės sagtys ar kiti papuošimai, simbolizuojantys asmens turtus bei statusą.

Tuo metu bažnyčia turėjo didelę galią, tad vyskupai ir kiti aukšto lygio šventikai taip pat nešiojo diržus. Dažniausiai tai būdavo prabangūs, auksu puošti aksesuarai, simbolizuojantys jų svarbią padėtį visuomenėje.

Daugiau dėmesio madai

Diržai tapo madingu aksesuaru Renesanso epochoje, kai pasiturintys žmonės ėmė daugiau dėmesio skirti stiliui – tuomet imti gaminti ir nešioti spalvingesni, įmantresnio dizaino diržai. Juos neretai puošdavo ornamentai, išskirtinio dizaino sagtys ar grandinės.

Nešiojamo diržo tipas dažniausiai atspindėjo jį dėvinčio asmens socialinę padėtį – turtingi didikai nešiojo puošnesnius, prabangesnius aksesuarus, o žemesniosios klasės atstovai dėvėjo paprasto dizaino diržus.

Be to, Renesanso laikais išpopuliarėjo posakis „užrakinti žmoną Bergamo spyna“, kitaip tariant, apsaugoti ją nuo kitų vyrų, pasitelkiant į pagalbą skaistybės diržą. Pastarieji, nors ir buvo išrasti dar senovės Graikijoje, bet išpopuliarėji būtent Renesanso laikais Italijoje, Vokietijoje, o kiek vėliau – visoje Europoje.

Masinė gamyba

XIX amžiuje, vykstant pramonės perversmui, prasidėjo masinė audinių ir drabužių gamyba ir tai padidino diržų prieinamumą. Populiarėjo kelnės su juosmeniu, įvairaus kirpimo sijonai, tad diržai ėmė vis dažniau atlikti būtent aksesuaro funkciją.

Vyriški diržai paprastai būdavo primityvaus dizaino, pagaminti iš odos, su paprasta sagtimi. Moterys galėjo pasidžiaugti puošnesniais šio aksesuaro variantai, pagamintais iš šilko, aksomo ar atlaso audinių. Dekoracijoms kartais būdavo naudojami nėriniai ar audinių atraižos, o aksesuaras buvo pritaikomas tiek suveržiant kelnes ar sijoną, tiek suspaudžiant suknelės juosmenį.

Kas pasikeitė?

Šiandien diržas vis dar yra vienas esminių aprangos elementų, atliekančių tiek praktinę, tiek stilistinę funkciją. Vis dėlto, technologiniai laimėjimai ir mados industrija pakeitė šio aksesuaro pritaikomumą bei vertę. Šiandien parduotuvėse galima rasti tiek stilingus diržus už prieinamą kainą, tiek meno kūriniams prilygstančius garsių mados dizainerių kurtus aksesuarus, vertus dešimčių tūkstančių. Be to, egzistuoja diržų netgi su integruotomis GPS funkcijomis! Kiek tai reikalinga ir naudinga? Belieka spręsti jums...

BAGS & MORE asortimente rasite platų diržų pasirinkimą tiek damoms, tiek džentelmenams. Paskubėkite išsirinkti savo kasdienį stiliaus palydovą!

RINKTIS DIRŽĄ »