ODOS GAMINIAI IR JŲ PRIEŽIŪRA
2021-10-11

Natūralios odos gaminiai yra itin vertinami dėl savo kokybės ir ilgaamžiškumo. Bet ar žinojote, iš kokių gyvūnų odos dažniausiai gaminamos rankinės, piniginės ir kiti aksesuarai bei, kaip reikia juos prižiūrėti, kad šie tarnautų ilgus metus? Į svarbiausius klausimus apie odos gaminius atsako BAGS & MORE specialistai.

Odos rūšys

Kone kiekvieno gyvūno oda gali būti panaudojama odos aksesuarams pagaminti. Skirtingų gyvūnų oda būna skirtingos tekstūros, grublėtumo, skiriasi jos tarnavimo laikas, komfortabilumas, priežiūra, kaina, atsparumas drėgmei bei dilimui. Be to, viena oda išlaiko didesnį, kitą – mažesnį svorį, taip pat skiriasi odos stiprumas, lankstumas, minkštumas ir išvaizda.

Mažų gyvūnų oda yra minkštesnė, lankstesnė, o didelių gyvūnų – standesnė, kietesnė. Labiausiai paplitusi ir dažniausiai naudojama yra jaučių arba karvių oda. Pirmoji pasižymi grublėta tekstūra, ilgaamžiškumu bei patogumu. Jaučių odą lengva prižiūrėti – ji patvari, atspari vandeniui, netepi. Karvių oda gali būti šiek tiek standesnė, todėl yra kiek didesnė įtrūkimų rizika, tačiau ši oda naudojama beveik kiekvienam odos gaminiui – rankinėms, diržams, piniginėms, pirštinėms ar pan. Ji gali būti natūralaus atspalvio arba nudažyta bet kuria madinga spalva. Rečiau naudojama yra veršelių, kiaulių, ožkų, avių, elnių ar bizonų oda.

Gaminant prabangos prekes – rankines, pinigines, batus, diržus ir portfelius – naudojama krokodilų ar aligatorių oda. Batams gaminti kartais naudojama nuodingųjų jūrų gyvačių oda, pasidabinusi egzotiniais raštais. Kone rečiausiai pramonėje naudojama oda yra rajų. Šių žuvų oda yra kieta, ant jos paviršiaus esantis silicį primenantis sluoksnis suteikia jai patvarumo ir plastikui prilygstančio kietumo. Rajų oda netgi priskiriama prie ugniai atsparių odos rūšių ir yra naudojama drabužiams, baldams, piniginėms, diržams ir portfeliams gaminti.

Kaip prižiūrėti odos gaminius?

Natūralios odos gaminiams nuo pat pradžių reikia tinkamos priežiūros ir profilaktinio valymo, kurį geriausia atlikti 2–4 kartus per metus. Tai padeda apsaugoti gaminį nuo dėmių ir pailginti jo naudojimo laiką. Valymo priemonės šalina nešvarumus ir naikina dėmes, užtikrina patrauklią odos išvaizdą ištisus metus.

Oda yra natūralus produktas, kurį prižiūrėti yra gana lengva. Prieš pradedant naudoti odos gaminį, rekomenduojama odą impregnuoti apsauginiu purškalu. Išpurkškite jį impregnantu tris kartus (kas valandą) ir palikite išdžiūti. Oda neturėtų būti valoma labai dažnai ir gausiai. Nešvarumus geriausia pašalinti su drėgnu skudurėliu: iš pradžių pavalyti mažiau matomoje gaminio vietoje ir palaukti, kol ta vieta išdžius. Taip patikrinsite, ar drėgmė nepalieka pėdsakų. Smarkiai netrinkite toje pačioje vietoje – oda taps netolygi.

Taip pat niekada nereikėtų naudoti cheminių valiklių dėmėms valyti – taip tik pakenksite savo rankinei ar kuprinei. Norint apsaugoti odos gaminius nuo pažeidimų, pasinaudoję dezinfekcinį skystį, venkite liesti gaminį, kol skystis nenudžiūvo. Nuvalę odinę rankinę ar kitą aksesuarą, naudokite specialų odai drėkinti skirtą losjoną (pagamintą lanolino pagrindu), kad gaminį sudrėkintumėte ir suteiktumėte jam elastingumo. Atvirų porų minkštai odai naudokite skaidrų ar odos spalvą atitinkantį priežiūros kremą arba purškalą.

Ekspertai teigia, jog natūraliai nusidėvėjusios (apsibraižiusios, apsitrynusios ar kiek natūraliai išsitepusios) odos įvaizdis labai vertinamas ir nelaikomas defektu, o randai ar netolygus spalvos pasiskirstymas yra natūralios odos charakteristikos.